Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων

Στη χώρα μας, ο τουρισμός αποτελεί τη «βαριά βιομηχανία μας».

Άτομα με ενδιαφέροντα και κλίση στα οικονομικά θα πρέπει να εξετάσουν την προοπτική σταδιοδρομίας στην ειδικότητα Υπαλλήλου Τουριστικών Επιχειρήσεων.

Ο τουρισμός θεωρείται μία από τις βασικότερες πηγές εισοδήματος. Η απόκτηση πτυχίου Υπαλλήλου τουριστικών επιχειρήσεων προσφέρει σημαντικές δυνατότητες εργασίας, εξέλιξης και σταδιοδρομίας.

Οι τουριστικές επιχειρήσεις ενδιαφέρονται για σύγχρονα και επιστημονικά καταρτισμένα στελέχη, με σκοπό την βελτίωση της παραγωγικότητας και της αποδοτικότητας τους.

Μαθήματα γενικής παιδείας

Στη Γ τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου διδάσκονται 12 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας.

Τα Νέα Ελληνικά και η Άλγεβρα εξετάζονται
     • γραπτώς στο τέλος του διδακτικού έτους
     • στις Πανελλαδικές εξετάσεις.

AAΜΑΘΗΜΑΩΡΕΣ
1Νέα Ελληνικά3
2Μαθηματικά – Άλγεβρα2
3Μαθηματικά – Γεωμετρία1
4Φυσικές Επιστήμες – Φυσική2
5Φυσικές Επιστήμες – Χημεία1
6Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά)1
7Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ1
8Φυσική Αγωγή1

Μαθήματα ειδικότητας

Διδάσκονται 23 ώρες Τεχνολογικά – Επαγγελματικά μαθήματα Θεωρητικά και Εργαστήρια.

ΑΑΜΑΘΗΜΑΘΕΩΕΡΓ
1Αρχές Οικονομικής Θεωρίας3
2Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης3
3Οργάνωση και Λειτουργία Τουριστικών Επιχειρήσεων22
4Οργάνωση και Λειτουργία Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων22
5Γεωγραφία Τουρισμού2
6Εφαρμογές στον Τουρισμό3
7Αγγλικά Ειδικότητας2
8Γαλλικά ή Γερμανικά ή Ισπανικά ή Ιταλικά2

Τα θεωρητικά μαθήματα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης, Οργάνωση και Λειτουργία Τουριστικών Επιχειρήσεων και Οργάνωση και Λειτουργία Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων εξετάζονται γραπτώς στο τέλος του διδακτικού έτους.

Τα μαθήματα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας και Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης εξετάζονται στις Πανελλαδικές εξετάσεις.

Επαγγελματική αποκατάσταση

Το Απολυτήριο και το Πτυχίο του Επαγγελματικού Λυκείου κατατάσσεται στο ΕΠΙΠΕΔΟ 04 του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων.

Οι απόφοιτοι με πτυχίο Υπαλλήλου Τουριστικών Επιχειρήσεων μπορούν να εργαστούν σε ξενοδοχειακές μονάδες, τουριστικά συγκροτήματα, επισιτιστικές μονάδες, τουριστικά γραφεία, ταξιδιωτικά πρακτορεία, κρουαζιερόπλοια, επιβατηγά πλοία, ψυχαγωγικά κέντρα, καζίνο, κάμπινγκ, κατασκηνώσεις, στον Ε.Ο.Τ και γενικότερα σε οργανισμούς και υπηρεσίες σχετικές με τον τουρισμό.

Μαθητεία

Οι απόφοιτοι του Επαγγελματικού Λυκείου δύνανται να παρακολουθήσουν ένα χρόνο μεταλυκειακή εκπαίδευση – μαθητεία και να αποκτήσουν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας ΕΠΙΠΕΔΟΥ 05 του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων.

Επαγγελματικά δικαιώματα

ΕΠΑΛ του ν.4386/2016. ΕΠΙΠΕΔΟ 4 ΕΠΠ-EQF

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΕΠΑΓΓΕΛΜ.ΑΔΕΙΑΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙΠ.Δ./ΝΟΜΟΣΕΞΕΤΑΣΕΙΣΑΡΜΟΔΙΑ ΑΡΧΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ
ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ Β΄ ΤΑΞΗΣΠΤΥΧΙΟ + 6ΕΤΗΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΝ. 2515/1997 (Φ.Ε.Κ. 154/Α’/25-07 1997), όπως τροποποιήθηκε με την περ.2 υποπαρ.Η.2. της παρ.Η άρθ.1 του ν.4152/2013, Π.Δ. 340/1998 (Φ.Ε.Κ. 228/Α’/06-10 1998)ΟΧΙΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

Πηγή: ΕΟΠΕΠ

Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Συμμετέχοντας επιτυχώς στις Πανελλαδικές εξετάσεις ανοίγονται οι παρακάτω επιλογές

ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ/ΕΣ ΤΟΜΕΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΟΙΝΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ/ΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΟΜΕΩΝ ΤΟΥ ΕΠΑ.Λ.

Δείτε τις βάσεις εισαγωγής την τελευταία χρονιά εδώ